مهدکودک مشهد
در مشهد یکی ازمسائلی که خیلی از خانواده ها و والدین درگیر آن هستند، پیدا کردن مهدکودکی مناسب است.

ممکن است در مسیر انتخاب آن دچار پیچ و خم هایی نیز شوند. خانواده ها باید توجه داشته باشند که یک مهدکودک مناسب در مشهد باید دارای چه ویژگی هایی باشد. زیرا با داشتن دانش کافی در این زمینه مسیر انتخاب برای انها هموارتر میشود.

یکی از مهمترین مسائلی که خانواده ها از همان ابتدا با آن درگیر میشوند انتخاب سن مناسب برای فرستادن کودکشان به مهدکودک در مشهد است. دومین معیاری که در این باره مطرح میشود، مسئله هزینه و قیمت در مهدکودک هاست. باید به این مسئله توجه داشت که آیا امکانات و سرگرمی های موجود در مهدکودک با میزان هزینه ای که صرف میشود، همخوانی دارد یا نه؟

در مشهد مهدکودک هایی وجود دارند که از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه هستند. سازمان بهزیستی مسئولیت این مهدکودک ها را در مشهد بر عهده دارد. اما مهدکودک هایی در مشهد وجود دارند که به دلیل فوق برنامه های متنوع، اردوهای زیاد یا کلاس های مدرن هزینه  بیشتری نسبت به سایرین دریافت میکنند.

موسیقی

معمولا کودکان از همان ابتدای خردسالی علاقه ی زیادی به شنیدن موسیقی دارند. این مسئله میتواند یکی از فوق برنامه هایی باشند که در برخی از مهدکودک های مشهد اجرا میشود.

این موضوع باعث افزایش هوش و تقویت حافظه در کودکان میشود. کلاس موسیقی مهدکودک از جمله برنامه های این مراکز در مشهد است. موسیقی کمک میکند در برنامه پیش دبستانی کودکان راحت تر در مسیر یادگیری قرار گیرند. حالا میخواهیم به صورت کلی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم تا به کمک ان بتوانید مهد کودک مناسبی را مشهد انتخاب کنید.

تعریف مهدکودک

اگر بخواهیم از مهدکودک یک تعریف کلی داشته باشیم، میتوانیم اینگونه توضیح دهیم که مهدکودک در مشهد یک پیش درامد برای ورود به مدرسه است و می تواند آمادگی لازم را برای کودکان ایجاد کند. حال اگر بخواهیم مهد کودک مناسبی را  در مشهد معرفی کنیم، باید به دنبال جواب برای برخی سوالات باشیم.

یک مهدکودک خوب دارای چه خصوصیاتی است؟

باید به این مسئله آگاه باشیم که مهدکودک یک مقطع اجباری برای کودکان نیست. اما می توان از آن برای آشنا شدن کودکان با محیط مدرسه، تقویت روابط اجتماعی، استقلال یافتن و کنترل هیجانات و احساسات در کودکان استفاده کرد.

کودکان با رفتن به مهد کودک در مشهد این موضوع را یاد میگیرند که چگونه استعداد خود را کشف کنند و چگونه آن را پرورش دهند. این مسئله در بالا رفتن عزت نفس کودکان، تاثیر بسزایی دارد.

یکی دیگر از ویژگی هایی که کودکان در مهد با آن آشنا میشوند، صبوری در انجام کارهاست. آنها می آموزند در هنگام بازی یا خلق یک کاردستی برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید صبر داشته باشند. وتمام این ویژگی ها و مهارت ها چیزی است که میتواند آینده  کودکان را رقم بزند.

خصوصیات یک مهدخوب

اولین ویژگی برای یک مهدکودک خوب در مشهد این است که محل قرارگیری آن به محل زندگی ما نزدیک باشد. زیرا اگر از محل زندگی کودک دور باشد، کودک برای رفتن به مهد دچار دلزدگی میشود و مقاومت میکند. جذاب بودن و نظافت محیط یک مهدکودک یکی دیگر ازمشخصه های یک مهد خوب است.

هر مهدکودک در محله ای که قرار دارد باتوجه به خصوصیات ان محله و با توجه به آداب فرهنگی افراد آن محله دارای فوق برنامه های خاصی برای کودکان است. این فوق برنامه ها میتواند شامل برنامه ی غذایی خاص، اسباب بازی های مدرن یا آموزش زبان های دیگر به کودکان یا مهدکودک دوزبانه باشد. که قطعاً بابت این برنامه ها دریافتی بیشتری خواهد داشت.

اینکه در یک مهدکودک یک مربی به تعداد کمی کودک اختصاص داشته باشد نه چندکودک یکی ا زمهمتین ویژگی های یک مهد خوب است.زیرا زمانی که یک مربی برای دویاسه کودک در نظرمیگیرد قطعا خیلی مفیدتر وپربازده تر از زمانی است یک مربی برای ده کودک در نظر میگیرد.

مهدها در مشهد میتوانند از نظر فرهنگی زمینه کمی را برای کودکان فراهم کنند تا در آینده راحت تر بتوانند از آموزش ها بهره مند شوند. این زمینه ی فرهنگی تماماً بستگی به نظر والدین کودک دارد. زیرا برخی والدین علاقه مند هستند که کودکشان در مهد های قرآن به یادگیری آموزه های قرآنی بپردازند و برخی دیگر به یادگیری همراه موسیقی و رقص علاقه مند هستند.

بهترین مهدکودک مشهد چه ویژگی های دیگری دارد ؟

تربیت کودکان و آماده سازی آنها جهت ورود به جامعه و برخورد با اطرافیان برعهده ی مربیان است. این موضوع مسئله ای مهم جهت تعیین مهدکودک مناسب در مشهد است.

مربیان درمهد کودک ها میتوانند اگاهی لازم درباره جهان اطراف وچگونگی برخورد با چالش های متفاوت را به انها بدهند.این مسئله به کودکان کمک میکند در اینده دارای عذت نفس کافی باشند و به راحتی بتوان در پیچ و خم ها تصمیم درست را بگیرند.

فعالیت هایی که در مهدکودک ها صورت  میگیرد باعث میشود که کودکان بتوانند برروی غریضه ی کنجکاویشان متمرکز باشند و بتوانند ان را کنترل کنند. در همه ی کودکان این حس وجود دارد ولی انها نحوه ی برخورد با این حس را بلد نیستند.یک مهد کودک خوب در مشهد میتواند راه مقابله با این حس را به انها اموزش دهد واز این حس خدادادی در جهت ابداع خلاقیت استفاده کند.

یک مهدکودک خوب میتواند با ایجتد فعالیت های گروهی در بین بچه ها به انها نحوه برخورد با اجتماع را اموزش دهد. این ایده میتواند با ایجاد بازی های گروهی همراه باشد.

مهد کودک های خوب در مشهد میتوانند با داشتن یک کتابخانه ی کوچک در محیط خود انگیزه ی کافی برای مطالعه را دربچه ها ایجاد کند. این کار به ایجاد علاقه برای یادگیری خواندن و نوشتن در مدرسه و به افزایش حافظه ی انها کمک زیادی میکند.

در مشهد مهدکودک هایی وجود دارد که از مربیان اموزش دیده استفاده میکند.این مربیان اموزش دیده اند تا ویژگی های شخصیتی و رفتاری کودکان را بشناسند.انها میتوانند از طریق عوامل روانشناختی شخصیت کودکان را شکل دهند.این مربیان مجرب یادگرفته اند که با هرکودک چگونه باید برخورد کنند.واین موضوع به کودکان کمک میکند تا یادبگیرند چگونه با احساسات خود کنار بیایند.

چرا برخی از خانواده ها اجازه نمی دهند کودکشان به مهد برود؟

خانواده ها همیشه نگرانی ها خاص خودشان را دارند.یکی از این نگرانی ها دور شدن  فرزندشان از انهاست . والدین همیشه به این موضوع فکر میکنند که کودکشان در حال حاضر در حال مکالمه با چه کسی است؟یا اینکه ممکن است همبازی او چه کسانی باشند؟یا چه نوع رژیم غذایی را ممکن است در مورد کودکشان نقض کنند؟همه ی این ها ممکن است دلیلی برای نرفتن کودکان به مهدکودک باشد.

تاریخ تشکیل شدن مهدکودک ها در ایران و مشهد

در گذشته نه چندان دور در خانواده ها ازدیاد فرزند وجود  داشت. به ندرت  پیش میامد که در خانواده ای یک یا دو فرزند وجود داشته باشد.همین موضوع باعث میشد که کودکان در رنج طبقاتی با یکدیگر همبازی شوند. در ان دوره اکثریت بانوان درخانه حضور داشتند و خودشان از کودکان نگه داری میکردند.به همین دلیل الزامی دربوجود لمدن مهدکودک درمحله ها وجود نداشت.

الزام وجود مهدکودک در جوامع بروز

اما درجوامع بروز اگر والدین بخواهند فرزندشان از نظر روابط اجتماعی رشد کند باید بدانند که مهدکودک چیزی الزامیست،وجود ان نیز ضروریست.

به دلیل کم بودن تعداد کودکان در یک خانواده،اگر کودک در محیطی که دران تعمل اجتماعی وجود دارد قرار نگیرد،قطعا دچار کمبود هایی خواهد شد.

این کمبود ها میتواند شامل عدم تعادل در روابط بین کودکان وبزرگسالان باشد.زیرا دیگر همبازی کودکان کودک نیستند و این مسئله روابط انهارا دراینده دچار تزلزل میکند.

اگر جامعه بخواهد این رویه را درپیش بگیرد در بیشتر موارد کودکان یا دچار خود برتر بینی میشوند یا دچار ضعف در تصمیم گیری میشوند،که این نشانه ی ضعف در تربیت است.

برخی والدین تصور میکنند که مادربزرگ ها میتوانند جایگزین مناسب والدین در زمان نبود انها باشند.انهم دردوره ای که اکثریت والدین هردوشاغل هستند.دراینگونه موارد برای جلوگیری از اینکه کودک دچار ضعف تربیتی نشود توصیه میشود که حتما از مهد کودک ها کمک بگیرند. این امکان به انها کمک میکند تا کودکشان را از لجبازی و یکدندگی نجات دهند وبه او کمک کنند تا فردی اجتماعی باشد.

چه سوالاتی باید از مربی یک مهد کودک در مشهد برسید؟

هریک از والدین در هنگام انتخاب مهدکودک برای فرزندشان باید این نکته را از مربیان جویا شوند که چه برنامه ای برای اموزش دارند.

حتما از این مسئله اگاه باشید که قراراست کودکتان در معرض چه بازیهایی قرار گیرد.یا قرار است از طریق بازی چه چیزی را اموزش ببینند.

نقش مهم سرگرمی و بازی در مهدکودک های مشهد

فرزندان در دوران کودکی خود علاقه ی خاصی به بازی دارند،یک مربی مهد خبره میتواند از این مسئله به نفع کودکان استفاده کند.مربی باید از حداقل سه مهارت برای سرگرم کردن کودکان استفاده کند. این مهارت ها شامل اموزش یک زبان غیر از زبان مادری،بازی ریاضی و ورزش میتواند باشد.

بهتر است مهدی را انتخاب کنیم که در ان کودکان با رنج سنی یکسان درکنار هم قرار بگیرند.همینطور بهتر است مهدکودکی را در سطح مشهد انتخاب کنید که در ان مربیان مجرب و با سابقه مشغول به کار باشند.

بهتر است والدین از خانواده هایی که کودکانشان قبلا در مهدکودک بوده اند کمک بگیرند و از تجربه ی انها استفاده کنند.تمام نکات را مورد بررسی قرار دهید. این نکات شامل محیط غذاخوری کودکان،محیط بازی انها،نحوه ی چیدمان صندلی ها نیز میباشد.

همچنین خانواده ها باید مسیر رفت وامد کودکشان و وسیله ای که قرار است رفت و امد کند را تعیین کنند.

برای شرکت در کلاس های مهدکودک کیدو کیدز کلاب مشهد می توانید از طریق لینک ثبت نام اقدام کنید.

No Comments

یک دیدگاه بنویسید

آخرین مطالب