یکی از برنامه های اصلی مهدکودک آنلاین و حضوری کیدو کیدز کلاب، برگزاری کلاس های موسیقی در مهدکودک برای کودکان است. اما این آموزش همراه با مباحث علمی و دقیقی است که در ادامه مروری اجمالی بر تاثیر موسیقی بر کودکان خواهیم داشت. 

به دلیل اینکه هنر موسیقی یک پدیده در عرصه ی درمانگری است و همچنین در زمینه ابداع خلاقیت وسرگرم کردن کودکان مورد استفاده قرار میگیرد از آن میتوان درکلاس موسیقی مهد کودک ها استفاده کرد.

در زمینه نظم دادن به رفتار کودکان میتوان از هنر موسیقی به نحو احسنت بهره برد. اگر بخواهیم هر دو نیم کره ی چپ و راست کودکان را فعال کنیم و به آنها کمک کنیم تا بتوانند مسیر خود را در آینده راحت تر انتخاب کنند، میتوانیم از موسیقی در کلاس های مهدکودک استفاده کنیم.

اگر کودکان بتوانند در زندگی خود با موسیقی آشنایی پیدا کنند اثرات مفیدی بر روی قدرت مغز و شنیدار آنها خواهد گذاشت. فعالیت گروهی می تواند عاملی برای بالا رفتن اعتماد به نفس در کودکان باشد. زیرا در آنها انگیزه کافی برای انجام تمرینات و رسیدن به هدفشان را ایجاد میکند. به همین دلیل توصیه می شود که در مهدکودک از کودکان بخواهند تابه صورت گروهی در کلاس موسیقی فعالیت کنند.

برگزاری کلاس موسیقی مهدکودک کیدو کیدز کلاب

ارتباط موسیقی با ریاضی چیست؟

ریاضی و موسیقی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. کودکان با فهمیدن ریتم و گام در موسیقی یاد می گیرند که در آینده چگونه با مفاهیم ریاضی ارتباط برقرار کنند. این مسئله به آنها کمک میکند که مفاهیمی مثل کسر، اعداد و تقسیم کردن را راحت تر بیاموزند. این ارتباط به قوی کردن حافظه کوتاه مدت و بلندمدت نیز کمک زیادی میکند.

آموزش موسیقی در کلاس موسیقی مهد کودک به آنها کمک میکند که راحت تر مسائل را حل کنند. کودکان به این مسئله پی میبرند که برای حل مشکلات خود میتوانند از عقل و منطق نیز کمک بگیرند.

بچه ها در کار با موسیقی در کلاس موسیقی مهدکودک یاد میگیرند که اگر در برخی مسائل صبور باشند در نهایت احساس خرسندی و رضایت را تجربه خواهند کرد. به عنوان مثال کار کردن با بعضی از ساز ها مثل کمانچه  که ساز نسبتا پیچیده ای است، می آموزند که با خفظ تعادل و صبوری و هماهنگی در هنگام نواختن میتوانند ریتم و موسیقی زیبایی دریافت کنند.

علم به ما چه می گوید؟

آزمایشات وتحقیقات این مسئله را نشان میدهد که موسیقی با عملکرد مغز و اعصاب انسانها ارتباط مستقیم دارد و با تحقیق کردن بر روی برخی مهدکودک هایی که در آنها موسیقی آموزش داده میشود به این نتیجه رسیدند که کودکانی که آموزش آنها با یادگیری موسیقی همراه است، از نظر مغزی عملکرد بهتری نسبت به سایرین دارند. آنها از تمرکز اعصاب بیشتری نسبت به سایرین برخوردارند.

موسیقی در مجموع یک سری نوا و صداهایی است که از شنیدن آنها لذت میبرند و این صداها قطعا تاثیر بسزایی در رفتار و برخورد انسانها خواهد داشت. ما میتوانیم از این مشخصه نهایت استفاده را در بخش آموزش کودکان در مهد ها و مراکز اموزشی دیگر داشته باشیم.

ریتم موسیقی به کودکان کمک میکند تا با دنیای بیرون تعامل برقرار کنند و صداها را بشناسند. به همین دلیل مربی های مهدکودک نهایت تلاش خود را میکنند تا کودکان از همان کودکی صداها و ساز ها را بشناسند.

آنها از بعضی بازی ها کمک میگیرند تا حل این مسئله راحت تر باشد. مربیان مهدکودک سعی میکنند تا بازی های کودکانه را با برخی موسیقی ها تلفیق کنند تا کودکان صداهای متفاوت را تشخیص دهند.

تاثیر موسیقی در افزایش حافظه

موسیقی یک نوع محرک است که به افراد کمک میکند نسبت به انواع صداها و ریتم ها حساس شوند و به آنها دقت کنند. این مسئله به افراد کمک میکند تا تمرکز و حافظه ی خود را افزایش دهند. به همین دلیل کودکانی که از کودکی با موسیقی ارتباط داشته اند افراد موفقتری هستند. این افراد دربزرگسالی از حافظه ی بهتری برخوردارند. یکی از دلایل برگزاری کلاس موسیقی در مهدکودک کیدو کیدز کلاب نیز همین موضوع است. 

آزمایشی در هنگ کنگ انجام شد که درآن کودکان ۶ تا ۱۵ سال را مورد تحقیق قرار دارند .محققین متوجه شدند که کودکان و نوجوانانی که از خردسالی با موسیقی در ارتباط بوده اند نسبت به سایر افراد همسن و سال خود لغات بیشتری را میتوانند حفظ کنند و حافظه بهتری دارند. پس از یکسال این ازمایش دوباره تکرار شد و متوجه شدند که کودکان ارکستر حافظیشان تقویت شده است در صورتی که سایر کودکان پیشرفتی نکرده اند.موسیقی، دارویی است که همانند عنصری شفابخش عمل میکند و حتی ممکن است به آن اعتیاد نیز پیدا کنید.

آموزش در کل مجموعه ای از برخورد هاست که باعث میشود اطلاعات به سایر افراد منتقل شود. در این زمینه سوالاتی پیش می آید همانند اینکه :

 

قرار است به چه کسی آموزش دهیم؟

 

کجا قرار است آموزش دهیم؟

 

چه چیزی قرار است آموزش دهیم؟

 

و یک مدرس موسیقی نیز قرار است اطلاعاتی را به اشخاص اموزش دهد. او می تواند با مطرح کردن این سوالات در فضای یادگیری موسیقی به کودکان مسائل قابل تاملی را بازگو کند همانند:

  • هدف از یاددادن موسیقی به افراد خردسال چیست؟ آیا این اموزش به اندازه کافی هدفمند خواهد بود؟ آیا افراد تاثیرگزار در این مسئله همانند والدین و دوستان هدف واحدی خواهند داشت؟ و در نهایت ایا در جامعه نیز تاثیر خواهدداشت؟
  • آیا یک معلم موسیقی در مهدکودک باید دارای مشخصه ی خاصی باشد؟ یا صرفا داشتن علم موسیقی برای اثبات صلاحیت وی کافی است؟
  • چه نوع کلاس موسیقی را می توان در مهدکودک برگزار کرد؟
  • کدام روش های جدید برای آموزش موسیقی به کودکان وجود دارد؟ چگونه میتوان به این روش ها دست یافت؟
  • بهترین زمان برای آموزش موسیقی به کودکان چه سنی است ؟
  • در چه مکانی آموزش موسیقی به کودکان نتیجه ی بهتری خواهد داشت؟

با مطرح کردن اینگونه سوالات میتوان تمام جوانب کار را در نظر گرفت.در این باره دومسئله را باید در نظر گرفت یکی هدف از انجام کار و دومین مسئله شناخت خصوصیات رفتاری کودکان است.در کل بدون داشتن علم کافی در این دو مسئله هرگونه تلاشی بی نتیجه خواهد ماند.

مهمترین هدف یک مربی موسیقی منتقل کردن اطلاعات پایه و ساده ی موسیقی به کودکان است.

یافتن هدف

هر موضوع اموزشی که به کودک ارتباط داشته باشد فقط با حضور سه گروه امکان پذیر است آن هم خانواده، مربی کودک وخودکودک هست. هر کدام از این گروه ها هدف خاصی در اموزش کودک برعهده دارند.

اهدافی که کودکان در یادگیری موسیقی دنبال میکنند میتواند متفاوت باشد: از مشغول بودن در بازی های نسبتا پر هیاهو گرفته تا نوشتن تکالیفی که والدین برعهده اش گذاشته اند.

این اهداف از نظر پدر و مادر ها نیز متفاوت است: از هنرنمایی فرزندشان با یک ساز در جمع دوستان گرفته تا رسیدن به درجات متعالی در عرصه موسیقی در آینده. یا ایجاد یک سرگرمی در دوران کودکی و نوجوانی. در نزد مربیان موسیقی نیز میتوان اهداف متفاوتی راپیدا کرد: از پیشرفت مالی و حقوقی گرفته تا انجام یک فریضه ی انسانی…

اکنون آموزش موسیقی در مهدکودک ها به کودکان با چنین اهدافی اجین شده است. در جامعه کنونی روند آموزش موسیقی بسیار کند جلو میرود. مگر اینکه به صورت کاملا اتفاقی اهداف هر سه گروه خانواده، معلم و خود کودک مشترک باشد. فقط در چنین حالتی میتوان توقع داشت نتایج خوبی حاصل شود.

پس در نتیجه اولین مورد در زمینه رسیدن به جامعه ای متعالی در زمینه موسیقی مشترک کردن اهداف هر سه گروه است.

در این زمینه همان ابتدا مربی نهایت تلاش خود را میکند تا اهداف را در یک راستا قرار دهد.میزان استقبال برای یادگیری موسیقی توسط کودکان به این مسئله بستگی دارد که بتوانین از دریچه ی تمام افراد جامعه به ان نگاه کنیم واین موضوع به برنامه ریزی دقیق احتیاج دارد.

پس همانطور که سایر علوم همانند ادبیات یا ریاضیات از روند طبیعی خود خارج شده است و به سلیقه ی افراد توجهی ندارند پس اموزش موسیقی در مهدکودک ها نیز شامل سلیقه ی شخصی نمیشود و نمیتوان به نظر اشخاص بسنده کرد.پس باید تلاش کرد تا به یک نظم همگانی برسد.

کلاس موسیقی مهدکودک برای کودک
آموزش موسیقی به کودکان اهداف خاصی را در برمیگیرد:
 

هرجامعه ای برای رسیدن به تمدن بشری احتیاج دارد که از همه ی علوم خلاصه ای را اموزش ببیند.این اموزش ها از دوران کودکی و نوجوانی اغاز میشود.موسیقی نیز شامل یکی از این علوم میشود.که در جامعه ما بسیارمحدود پیشرفت میکند وما باید ازاین مسئله اگاه باشیم که عدم اموزش موسیقی به کودکان و نوجوانان میتواند خلائی در رشد و پیشرفت تمدن انسانی ایجاد کند.

درک کردن ادوات موسیقی در قسمتی خاص ازمغز صورت میگیرد.تحریک کردن این قسمت از مغز باعث افزایش هوش در کودکان میشود.کودکان میاموزند که با درک کردن موسیقی میتوانند به شناخت زیبایی های صوتی در محیط اطراف خود دست پیدا کنند.مربیان و والدین با نداشتن علم کافی در این زمینه و با ایجاد فشار بی مورد در زمینه ی اموزش موسیقی به کودکان باعث ایجاد دلزدگی در کودک میشوند و نه تنها پیشرفتی دیده نخواهد شد بلکه تمام وقت و انرژی سوزانده خواهد شد.

 

یک صنعت پرطرفدار

چه ما بخواهیم و چه نخواهیم موسیقی نیز در جامعه کنونی همانند سایر کالاها مورد معامله قرار میگیرد و طرفداران خاص خودش را دارد. پس یکی از راه های پیشرفت در زمینه موسیقی آگاه کردن مردم جامعه است.یکی از این راه ها افزایش آگاهی آموزش موسیقی به کودکان است.

با عبور ازتمام اهداف گفته شده میتوان یک کودک را برای موسیقی دان شدن آموزش داد. جامعه ای که اهداف خود را بشناسد کودکان بهتری را در عرصه ی موسیقی میتواند آموزش دهد. ما میتوانیم با آموزش موسیقی در مراکز دولتی همانند مهدکودک ها به نتایج بهتری دست پیدا کنیم.

سالیان سال است که کودکان ما درمهدکودک ها با این صحنه روبه رو شده اند که گروهی ارکستر یا نوازنده به مهد می آیند. کودک در جایگاه شنونده و بیننده مینشیند و فقط تماشاگر است. در این موقعیت کودک یاد میگیرد در مقابل موسیقی بی هویت فقط میتواند بنشیند و دست بزند و آموزشی در کار نیست.

در یک اموزش اصولی، در مهدکودک کودک موسیقی را میاموزد و با آن همراه میشود و در نتیجه در کنار آموزش از این هنر و بازی لذت میبرد.